द्रौपदी मुर्मु भइन् भारतको नयाँ राष्ट्रपति, यस्तो छ उनको क्लास मनिटरदेखि महामहिमसम्मको यात्रा

banner

murmu

एजेन्सी । ओडिशाको पहारपुर गाउँको प्रवेशद्वारमा ब्यानर राखिएको छ । जसको दुबै छेउमा द्रौपदी मुर्मुको ठूलो तस्बिर छ । लेखिएको छ– राष्ट्रपति पदका उम्मेदवार द्रौपदी मुर्मुलाई पहारपुर गाउँ स्वागत गर्दछ । यहाँ एउटा ठूलो मूर्ति छ, जुन द्रौपदीका पतिको हो । जसमा ओडिशाका दुई महान कवि सच्चिदानन्द र सरला दासको कविताका पङ्क्तिहरू कुँदिएका छन् ।

यहाँबाट करिब २.५ किलोमिटर दुरीमा एउटा विद्यालय छ। नाम– श्याम, लक्ष्मण, शिपुन उच्च प्राथमिक आवासीय विद्यालय। कुनै बेला यहाँ घर थियो । त्यही घर जहाँ ४२ वर्षअघि देशकी राष्ट्रपति द्रौपदी मुर्मु बेहुली बनेर आएकी थिइन् । त्यतिबेला न त पक्की पर्खाल थियो न पक्की छाना थियो । खराले छाएको घर र बाँसको सानो ढोका ।

४ वर्षमा यो घरले ३ वटा विपत्ति देख्यो । गाउँमा एकपछि अर्को ३ जनाको शव गाडियो । २०१० र २०१४ को बीचमा, द्रौपदीका दुई छोरा र श्रीमानको मृत्यु भयो । जेठो छोराको रहस्यमय मृत्यु भएको थियो । उनी साथीको घरमा पार्टीमा गएको नजिकका साथीहरुले बताएका छन् । राति घर फर्केँ, थाकेको छु, डिस्टर्ब नगर्नुस् भने ।

बिहान ढोका ढकढक्याउँदा खुलेन । पछि ढोका खोल्दा उनी मृत अवस्थामा फेला परे । दुई वर्षपछि कान्छो छोराको सडक दुर्घटनामा मृत्यु भयो । यस भवनमा मौनताले नछाओस् भनेर द्रौपदीले यो घरलाई विद्यार्थीहरूका लागि आवास बनाइदिइन् । द्रौपदीको जीवनको पहिलो दुखद घटना, जसलाई गाउँमा कसैले उल्लेख गर्दैनन् । उनीहरूको पहिलो बच्चाको मृत्यु। जसले ३ वर्षको उमेरमा संसार छोडे ।

यस्तो दुःख द्रोपदीले कसरी सहिन् ?
उनकी भाउजु शाक्यमुनि भन्छिन्, ‘जेठो छोराको मृत्यु हुँदा ६ महिनासम्म द्रौपदी डिप्रेसनबाट निको हुन सकिनन् । उनीहरुलाई सम्हाल्न गाह्रो हुन थाल्यो । त्यसपछि उनी अध्यात्मतिर लागिन् । सायद यही आध्यात्मले उनलाई पहाड जस्तै दुःख सहने शक्ति दियो ।’

उनी भन्छिन्, ‘जेठो छोराको मृत्युले द्रौपदी मन यसरी भाँचिएको थियो, त्यही द्रौपदीले कान्छो छोराको मृत्युको खबर दिँदा फोनमा भनिन्– घर आउँदा रुँदै नआउनु । जसरी सामान्य समयमा घरमा पाहुना आउँछन् त्यसरी आउनु ।’

रैरङपुरको ब्रह्माकुमारी संस्थानकी प्रमुख सुप्रिया भन्छिन्, ‘जेठो छोराको मृत्युपछि द्रौपदी पुरै निरास र खिन्न थिइन्। उहाँले हामीलाई आफ्नो घरमा बोलाउनुभयो र भन्नुभयो कि अब मैले के गर्ने ?’

हामीले भन्यौं – तपाईँ केन्द्रमा आउनुहोस् । मनलाई शान्ति मिल्नेछ । त्यसपछि उनी केन्द्रमा आउन थालिन। समयको पालना यति धेरै थियो कि कहिलेकाहीँ हामी ५ मिनेट ढिलो हुने गर्दथ्यौं, तर उहाँ कहिल्यै हुनुभएन । सन् २०१४ सम्म उनी केन्द्रमा आइरहिन् । गभर्नर बनेपछि उनी एक–दुई पटक मात्रै आएकी थिइन्, तर उनको ध्यान कहिल्यै हटेन । दिनचर्या कहिल्यै तोडिएन। उहाँ धेरै मिलनसार हुनुहुन्छ, त्यतिनै अनुशासित। अहंमता उहाँमा कहिल्यै देखिएन । उनलाई आफ्नाले छाडे पनि अरुलाई आफ्नो बनाइन् ।

उनी भन्छिन्, ‘द्रौपदी सधैं अनुवादक र शिवबाबाको एउटा सानो पुस्तक बोक्छिन्। ताकि कतै जाँदा पनि उनको ध्यानको क्रम भङ्ग नहोस् । उनले राष्ट्रपति बनेपछि पनि यसलाई निरन्तरता दिनुहुनेछ भन्ने आशा छ ।’

हरेक बिहान साढे तीन वजे उठ्छिन्
सोही गाउँकी सुनिता मांझी गत वर्ष डिसेम्बरमा द्रौपदी मुर्मुसँग बसेकी थिइन् । उनी भन्छिन्, ‘द्रौपदी जी जतिसुकै व्यस्त भए पनि उनले ध्यान, बिहानको पैदल यात्रा र योगलाई कहिल्यै छोडिनन् । हरेक बिहान साढे तीन बजे ओछ्यानबाट उठेर बाहिर निस्कन्थिन् ।’

उनका नजिकका सहयोगी र रायरङपुरमा सांसदका प्रतिनिधि सञ्जय महतो भन्छन्, ‘मुर्मु राज्यपाल हुँदा झारखण्ड राजभवनको ढोका सबैका लागि खुला थियो। जब कसैले भेट्न अनुमति माग्थ्यो, हुँदैनको जवाफ कसैलाई दिइनन् । उनले आफ्ना पुराना दिनहरूलाई आफूमाथि हावी हुन दिइनन् ।

गभर्नर हुँदा आफ्नो दलको सरकारको विधेयक फिर्ता गरेकी थिइन्
द्रौपदी बाल्यकालदेखि नै दृढ र सत्यमा अडिग थिइन् । मुर्मुलाई पढाउने वासुदेव बेहेराले एउटा किस्सा सम्झँदै भने, ‘उनी क्लास टपर थिइन्। उनी जहिले पनि सबैभन्दा बढी नम्बर ल्याउने गर्थिन् । नियम अनुसार उनी मनिटर हुनुपर्ने थियो तर कक्षामा केटीहरुको संख्या निकै कम थियो । ४० विद्यार्थीमध्ये ८ जना मात्र केटी थिए ।

जसका कारण केटी भएकाले पूरै कक्षालाई कसरी सम्हाल्छिन् भन्ने हामीलाई शंका थियो तर द्रौपदी अडिग थिइन् । अन्ततः उनी मनिटर बनिन्। यसको अर्को कथा पनि छ । यो २०१७ को कुरा हो, जब मुर्मु झारखण्डको राज्यपाल थिइन् । भाजपा सरकारले सिएनटी–एसपिटी संशोधन विधेयक ल्याएको थियो । त्यसपछि मुर्मुले त्यो विधेयक फिर्ता गरेकी थिइन् । उनले आदिवासी जनजातिको हितलाई किनारा गर्ने यो विधेयकको उद्देश्यमाथि प्रश्न उठाएकी थिइन् ।

द्रौपदीले प्रेमविवाह भएको हो । दाइजोमा गाई, गोरु र १६ जोडी लुगा दिइएको थियो । द्रौपदीकी भाउजु शाक्यमुनि भन्छिन्, ‘बुबा अर्थात् विरांची नारायण टुडुलाई जब उनको प्रेमको कुरा थाहा भयो, उनी द्रौपदीसँग रिसाए । यो सम्बन्धमा उनी खुसी थिएनन्, तर पहारपुरका श्याम पनि द्रौपदीसँगको बिबाहको निधो गरेरै जाने संकल्प लिएर आएका थिए ।

उनी आफन्तसहित तीन–चार दिनदेखि उपरवाडा गाउँमा आएर बसेका थिए । अर्कोतर्फ द्रौपदीले पनि उनैसँग बिहे गर्छु भन्ने निश्चय गरिसकेकी थिइन् । त्यसलै आमाबुवा वाध्य भए ।

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
विशेष समाचार